top of page

"Mantots kultūraugs" izveido izglītojošu saturu starptautiskai sadarbībai

Publicējot apjomīgu brīvpieejas izglītojošu tekstu par sēklu lološanu, Latvijas Permakultūras biedrība pabeidz savu iesaisti sadarbības projekta “Digitālas mantoto kultūraugu izglītības izveide Āfrikas pārtikas sistēmu noturībai klimata krīzē” materiālu izstrādē.


 
Projekta kopējais mērķis ir stiprināt pārtikas sistēmu noturību pret klimata pārmaiņām, ieviešot digitālu izglītību par mantotajiem kultūraugiem Ganā. Projektu īsteno Baltijas Starptautiskais ekonomikas politikas studiju centrs (BICEPS) sadarbībā ar organizācijām no Ganas – sociālo uzņēmumu Farmerline un Savannas Lauksaimniecības institūtu. Projekts saņēmis Ārlietu ministrijas finansējumu 2024. un 2025. gadā no attīstības sadarbības budžeta.

Latvijas Permakultūras biedrības mērķis, iesaistoties projekta darbībā, bija mērķtiecīgos stāstījumos apkopot mūsu pieredzi sēklu lološanas kustības veidošanā un attīstīšanā, lai citu valstu dārzkopjiem un lauksaimniekiem būtu iespēja smelties iedvesmu un padomus savas valsts mantoto un vietējo kultūraugu saglabāšanai.

Projektā biedrība izvēlējās veikt trīs uzdevumus:
  1. Piedalīties diskusijās ar projekta partneriem un izstādē ”Riga Food 2024” Ķīpsalā BICEPS organizētā paneļdiskusijā ”Aizmirstie ēdieni – kultūras un ilgtspējības glābēji” stāstīt Latvijas stāstu par mantoto kultūraugu.
  2. Izstrādāt un publicēt stāstus par sēklu lološanas kustības attīstību Latvijā kā paraugu, no kura citām valstīm smelties iedvesmu savu valstu mantoto kultūraugu saglabāšanai.
  3. Izveidot kodolīgus, ikvienam pieejamus mācību materiālus par sēklu lološanas pamatiem, izkārtotus mūsu mājaslapā publicētās 10 lekcijās.

Latvijas Permakultūras biedrības Mantotā kultūrauga zīmola radītāja un Mantotā kultūrauga lološanas kustības organizatore Sandra Stabinge, kas kā eksperte piedalījās projekta materiālu izstrādē, stāsta par tikšanos ar Ganas sociālā uzņēmuma FARMERLINE pārstāvi Liliju Akorfu-Keledormi:

"Projektā sākotnēji tika rīkota neklātienes tikšanās, bet septembrī bija iespēja tikties klātienē un strādāt kopīgi ar FARMERLINE pārstāvi Liliju diskusijas laikā izstādē “Riga Food 2024”.
Tikšanās laikā varējām nedaudz iepazīties ar lauksaimniecības sistēmu Ganā, kur ir ļoti dažādi klimatiskie apstākļi un pārsvarā ir ļoti nelielas saimniecības – 0,5 līdz 1 ha lielas. Sarunās ar Liliju atklājās, ka sievietes pārsvarā rūpējas par dārzeņu audzēšanu, savukārt vīrieši aizņemti kakao plantācijās, kurās izaudzēto produktu tirdzniecība ir pilnīgā valsts kontrolē.

Ganas iedzīvotāji runā vairāk nekā 70 valodās, joprojām eksistē analfabētisms, tāpēc saziņai ar lauksaimniekiem sociālais uzņēmums izmanto audio ziņas telefonā. Ar šādām audio ziņām tiek izplatīta gan uzņēmuma informācija par lauksaimniecības produktu un pakalpojumu iepirkšanu un tirgošanu, gan arī tiek organizēta lauksaimnieku apmācība. Projekta ietvaros tika paredzēts šādās audioziņās veidot mācību materiālus par sēklu lološanu un vietējo kultūraugu audzēšanu.

Ganas lauksaimnieki diemžēl ļoti daudz lieto ķimikālijas un audzē svešu zemju augus – ar šo projektu veidojām materiālus, lai aicinātu lauksaimniekus Ganā meklēt un atrast vietējos augus, kas ir piemēroti vietējam klimatam un kuru audzēšana ir dabai daudz draudzīgāka, kā arī atsākt savu sēklu iegūšanu un saglabāšanu. Kopīgi ar Ganas ekspertiem domājām, kā mantotie un vietējie kultūraugi var palīdzēt nodrošināt ģimenes un vietējās kopienas ar kvalitatīvu pārtiku, kā audzēt videi draudzīgi ar bioloģiskām metodēm. 

Ceru, ka mūsu paveiktais pieredzes apkopojums noderēs gan Ganas, gan mūsu pašu esošiem un nākamiem sēklu lolotājiem!"

Aicinām izmantot sagatavotos materiālus, lai papildinātu savas zināšanas par mantoto kultūraugu lološanu un sēklu iegūšanu, kā arī par ilgtspējīgu dārzkopību. Sagatavotās lekcijas un sēklu lološanas aprakstus skatiet lapā mantots.permakultura.lv.


Informāciju sagatavoja Ilze Mežniece un Sandra Stabinge


21 views0 comments

Comments


bottom of page